Egyetemi fejlesztések

Projektismertető

A Széchenyi István Egyetem minőségi kutatói utánpótlás nevelésének fejlesztése TÁMOP-4.2.2.B-15/1/KONV-2015-0002

A projekt keretében megvalósuló tevékenységek mindegyike a jövőben továbbfejleszti és erősíti az intézmény tehetséggondozás és kutatói utánpótlás terén megfogalmazott céljait, továbbá erősíti a régió gazdasági versenyképességét a minőségi szakemberek képzésével és a magas színvonalú szolgáltatásokkal.

A doktori iskolák és szakkollégiumok vonatkozásában:

  • segíti a nemzetközi vérkeringésbe történő bekapcsolódást,
  • a hallgatók és oktatók külföldi tudományos eredményekkel ismerkedhetnek meg,
  • összehangolja a szakkollégiumok tevékenységét

A Tudományos és Művészeti Diákkör (TMDK) vonatkozásában:

  • a TMDK megmérettetésen induló hallgatók számára intézményű szintű módszertani felkészítést nyújtva emeli a készülő dolgozatok, pályaművek színvonalát
  • A TMDK nyit a városi középiskolák felé interaktív bemutatók valamint ismeretterjesztő előadások szerevezésével.

A Tudásmenedzsment Tanács (TMT) vonatkozásában:

  • támogatja a hallgatók innovatív ötleteinek kidolgozását
  • segít hidat teremteni a doktori iskolák kutatói valamint a vállalkozói szféra résztvevői között

A projekt szakmai tartalma:

1. Humánerőforrás fejlesztése alprojekt: tehetséggondozó programok szervezése (pl. nyári egyetemek és különböző oktató kurzusok)

2. A doktori képzés színvonalának és minőségének fejlesztése alprojekt: a kurzuskínálat hallgatói igényekhez történő igazítása, a doktori kurzusok tematikájának, fókuszpontjainak folyamatos felülvizsgálata és aktualizálása

3. Képzési és kutatási programok bővítése alprojekt: a Gépész Mechatronikai és Járműmérnök Mérnök Hallgatók Országos Konferenciájának valamint a Informatikus Hallgatók Országos Konferenciájának támogatása, mely hozzájárul a projekt alapját képző kutatói utánpótlás és az intézményközi kapcsolatok fejlesztéséhez.

4. Önszerveződő és önkéntes részvételen alapuló tudományos tevékenységhez kapcsolódó kezdeményezések támogatása, illetve a tudományos munkára ösztönző eszközök fejlesztése alprojekt: szakkollégiumok támogatása, konferenciák és előadássorozatok szervezése, melyek közül kiemelkedik a BEBIC program, amely hidat teremt a felsőoktatás és a középiskolák között. A BEBIC program célja, hogy a városlakók széles rétegeihez eljutva hozzájáruljon a kerékpáros közlekedés biztonságának javításához.

5. Társadalmi hasznosítás, disszemináció – a felsőoktatási intézmények harmadik missziójával összhangban alprojekt: a társadalmi kapcsolatok erősítése érdekében nyílt programok szervezése, melyek közül a legnépszerűbbek a Kutatók Éjszakája rendezvény és a középiskolai tanulók számára szervezett interaktív, természettudományos tevékenységek.

6. Kapcsolódó támogató folyamatok alprojekt: a tudományos és kutatási eredmények közzététele rangos hazai és külföldi publikációkban, valamint a hallgatók és oktatók eredményes szereplésének elősegítése a hazai és nemzetközi konferenciákon, szakmai versenyeken.

A projekt ezen fejlesztésekkel és szolgáltatásokkal, valamint a gazdaság-város-egyetem összefogással megteremti a tudás létrehozásának, valamint disszeminációjának feltételeit.

A Széchenyi István Egyetem minőségi kutatói utánpótlás nevelésének fejlesztése című, TÁMOP-4.2.2.B-15/1/KONV-2015-0002 azonosítószámú projekt az Európai Unió és a Magyar Állam 159.998.176 Ft-os támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.